The Art of the Endgame: My Journeys in the Magical World of Endgame Studies to książka Jana Timmana poświęcona studiom końcowym – jednej z najbardziej wymagających i zarazem najbardziej twórczych dziedzin szachów. Autor, były kandydat do mistrzostwa świata i numer dwa rankingu FIDE, pokazuje tu nie tylko piękno końcówek, ale też ich praktyczną wartość dla zawodników, którzy chcą rozwijać liczenie wariantów, zrozumienie pozycji i pomysłowość przy szachownicy.
Przez całą swoją karierę Jan Timman pozostawał zafascynowany tajemnicą i kunsztem studiów końcowych. Nawet w okresie największych sukcesów turniejowych nadal je komponował i analizował prace innych autorów. W tej publikacji zebrał szeroki wybór znakomitych studiów końcowych innych kompozytorów i w swoim klarownym stylu wyjaśnia, jak inspirowały go one do stworzenia dziesiątek całkowicie nowych studiów.
To nie jest wyłącznie książka do podziwiania pięknych idei. Rozwiązywanie studiów końcowych pomaga realnie poprawiać technikę gry w końcówkach: uczy dokładności, rozwija wyobraźnię i zmusza do szukania nieoczywistych ruchów. Dzięki temu The Art of the Endgame trafia zarówno do miłośników estetyki szachowej, jak i do ambitnych graczy turniejowych.
Jak pisze Timman we wstępie: „Never before have I been so productive as an endgame study composer as in the seven months that I wrote this book. It was a sensational experience.” Ta energia twórcza jest wyraźnie obecna w całej książce – to publikacja, do której można wracać nie tylko po wiedzę, ale też po inspirację.
Książka łączy trzy ważne atuty: doświadczenie wybitnego arcymistrza, starannie dobrany materiał oraz przystępny sposób objaśniania złożonych idei. Timman nie ogranicza się do suchych analiz – prowadzi czytelnika przez świat studiów końcowych tak, by pokazać ich sens, logikę i piękno. To dobra propozycja dla osób, które chcą lepiej rozumieć końcówki, a jednocześnie cenią szachową kompozycję na najwyższym poziomie.
Jeśli szukasz książki szachowej o końcówkach, która rozwija praktyczne umiejętności i jednocześnie daje przyjemność z odkrywania wyjątkowych idei, ta publikacja będzie trafnym wyborem także na prezent dla zaawansowanego szachisty lub kolekcjonera literatury szachowej.
Jan Timman to jeden z najwybitniejszych szachistów swojego pokolenia – były kandydat do tytułu mistrza świata, który awansował na drugie miejsce listy rankingowej FIDE. Jest również cenionym autorem książek szachowych, w tym takich tytułów jak Curacao 1962, On the Attack! oraz Power Chess with Pieces.
GM Karsten Müller, autor „Fundamental Chess Endings”:
„Really fascinating.”
Uwe Bekemann, German Correspondence Chess Federation:
„A work that succeeds, which entertains and at at the same time makes you better at playing the endgame.”
Marco Campioli, Torre & Cavallo:
„Not only a rich manual for the 'studista', but also quite useful for players, with endings to analyze and remember.”
Steve Giddins, author of „The Greates Ever Chess Endgames”:
„Not to be missed at any price (..) I was absolutely knocked out by the quality of the content.”
Harry Schaack, KARL Magazine:
„Rarely have studies been presented so beautifully.”
Lubosh Kavalek, The Huffington Post:
„Brilliant.”
Michael Adams, The Saturday Telegraph:
„A true connoisseur (..) guides the reader through this intruiging facet of the game and shows his own stunning studies.”
Harold van der Heijden, Schaaksite.nl:
„Highly recommended, not only for lovers of endgame studies, but also for chess players who are interested in the beauty of chess. Timman has the talent to take the reader by the hand into an Alice in Wonderland adventure.”
Martin Rieger, Europa Rochade Magazine:
„A work you will always return to in order to browse. And you will always discover something new.”
Tim Krabbé, author of „Chess Curiosities”:
„[Timman] is one of the best makers in the world of perfect, breathtakingly beautiful small machines.”
Simen Agdestein, VG Newspaper (Norway):
„Jan Timman was the hope of the West in my youth and I've always fancied his style. And I share his fascination for endgame studies as well, so this book struck me as interesting right away.”
Praise for Jan Timman:
Harald Keilhack in Schach Magazine on „Power Chess with Pieces”:
„Where Garry Kasparov likes to hide behind thick trees with variations, Timman always makes sure that the reader fully understands why the game develops the way it does.”
IM John Watson in TWIC on „Curaçao 1962”:
„Will be enjoyed by lovers of the game for years to come, and never grow old.”
British Chess Federation Book-of-the-Year Award Judges:
„One of the chess world’s most perceptive writers.”
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2006
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.
Czas wysyłki:Jeszcze dziś !
Koszt wysyłki:od 10,00 zł
Numer katalogowy:9789056913694
Kod EAN:9789056913694
Waga:0,41 kg
Producent:Wydawnictwo New in Chess
2 osoby kupiły 2 produkty
Szachy od wieków fascynują ludzi na całym świecie. Choć wielu osobom wydaje się, że to gra tylko dla mistrzów i geniuszy, prawda jest zupełnie inna. Każdy może nauczyć się grać w szachy, a pierwsze kroki są znacznie prostsze, niż się wydaje. ♟️
Jak przygotować się do turnieju szachowego?♟️ Kulisy gry, której nie widać na szachownicy ✨
Udział w turniejach szachowych to nie tylko sprawdzian umiejętności, ale i prawdziwa przygoda – emocjonalna, intelektualna i organizacyjna. Jeśli planujesz zadebiutować lub wracasz na szachowe areny, warto wiedzieć, jak się przygotować i co naprawdę dzieje się za kulisami takich wydarzeń.
